Velkommen Råvarer Produkter og priser Opskrifter Sund kost Godt at vide Sundhedstest Livskvalitet Visdom Links Sitemap
 Menu











Optimister lever længere 2

 Tip en ven  Udskriv siden

 Nu er det slået fast med syvtommersøm: Optimisme er godt for helbredet. Et meget omtalt langtidsstudie blandt amerikanske nonner, som alle førte et nogenlunde ensartet liv, viser, at blandt de optimistiske var 90% stadig i live efter det fyldte 85. år, mens det blandt sortseerne kun var 34%.

Andre undersøgelser bekræfter den enorme indvirkning på din sundhed: Optimistiske ældre har færre knoglebrud end pessimistiske, glade mennesker har gennemsnitligt færre hjertesygdomme, en højere smertetærskel og et bedre immunforsvar. Sorgløse gravide føder sundere børn, viser et amerikansk forsøg.

Forskernes forklaring er, at der tilsyneladende er en sammenhæng mellem mental indstilling og mængden af stresshormoner. Jo mere man bekymrer sig om fremtiden, desto mere sundhedsskadeligt cortisol i blodet – og det har en katastrofal indvirkning på hele organismen.

Men det er ikke kun kropsligt, at den positive livsopfattelse er en fordel: En ny undersøgelse fra USA viser, at også kærligheden har godt af, at den en af parterne er optimist. Sådanne par beskriver sig selv som i det store og hele tilfredse og forholdet som mere stabilt end andre.

Fokus på det gode
Men hvordan lever man så det gode liv uden at blive ulykkelig og deprimeret? Ifølge Irene Oestrich skal vi danskere blive meget bedre til at se fordelene ved de valg, vi tager, anerkende dem og glæde os over dem. Og så skal vi i al vores travlhed huske at sætte fokus på det, der er godt i vores liv, og som vi er glade for.

”Det handler om at finde tilfredsheden med det, der er, og ikke hele tiden jagte en materiel lykke. Man skal have det positive i fokus – det giver mere glæde, tilfredshed, livslyst og energi”, siger Irene Oestrich.

Om depressioner
  • Hver femte dansker vil på et eller andet tidspunkt udvikle symptomer på depression.
  • Her og nu har mindst 200.000 danskere en depression.
  • Depressioner koster det danske samfund 5-9 mia. kroner dårligt
  • Ca. 900 danskere begår selvmord hvert år – over halvdelen af disse har haft en depression.

    Kilde: Psykiatrifonden

Læs også: Optimister lever længere 1